Zajednički konsultativni odbor Evropska unija - Srbija usvojio je nedavno predlog za pojednostavljenje procedura i unapređenje poslovanja kompanija Zapadnog Balkana na evropskom tržištu.
U Privrednoj komori Srbije ocenjuju da će to podstaći zemlje regiona da brže harmonizuju svoje propise sa evropskim.
Predlog, koji je inače inicirala Privredna komora Srbije, omogućiće da kompanije koje ispune najviše evropske standarde više neće morati da obezbeđuju dodatne sertifikate kako bi plasirale robu na Zapadnom Balkanu, kaže savetnik predsednika Komore Nenad Đurđević.
On dodaje da se trenutno firme koje posluju po evropskim standardima suočavaju sa različitim preprekama na tržištima zemalja ovog regiona.
Prema Đurđevićevim rečima, ta mera će biti podsticajna za sve zemlje Zapadnog Balkana da se u svakom sektoru usaglase sa propisima Evropske unije i da posluju u skladu sa njima.
Iz Privredne komore navode da je zajednički konsultativni odbor EU – Srbija važan instrument jer predstavlja prvi organ koji je otvorio svoje zasedanje i rad za zemlje koje pristupaju Evropskoj uniji, a preporuke tog komiteta iznose se i u Evoprskom parlamentu, Evropskom savetu i Evropskoj komisiji. Inače, kao jedan od gorućih problema u privredi godinama unazad ističu zadržavanje roba na granicima.
Prema podacima Svetske Banke, radi se o čak 26 miliona sati čekanja kamiona godišnje na svim graničnim prelazima između Zapadnog Balkana i Evropske unije. Okvirna procena fiksnih troškova transportnih kompanija je pet evra po satu, što ukazuje na gubitak od 130 miliona evra godišnje. Procenjuje se da su troškovi za sve kompanije koje učestvuju u lancima snabdevanja i znatno veći kada se uračunaju dodatni gubici vezani za skladištenje na točkovima i penale zbog kašnjenja u isporukama robe i drugi.